Kistengelic (ma Tengelic) egytanítós iskolája Zichy Miklós halála után, 1905. júniusában megszűnt.
1906 február 5-én, még mielőtt a községi közigazgatási központ Tengelicre került volna, megalakult a községi iskolaszék, mely még ebben az évben új tantermet bocsájt a tanító, Hoffmann Ádám rendelkezésére. 1907. április 6-án Tolna vármegye Közigazgatási Bizottsága utasítja a községi elöljáróságot a második tanítói állás megszervezésére, valamint a második tanterem és a tanítói lakás még az évben való felépítésére.
1908 július 2-án elkészül a falu központjában a tágas és a kor követelményeinek megfelelő állami elemi iskola három tanteremmel.
Végül 1908. július 2-án elkészült a falu központjában a tágas és a kor követelményeinek megfelelő és berendezett állami elemi iskola három tanteremmel. Az első tanítók Zsidó Lajos, Hoffmann Adám és Karsai Sándor voltak.
1928-ban emelet lesz ráépítve az iskolaépületre. Ekkor tanítók voltak Vitkovics Imre, Szepes (Csizsák) János, Madary Gyula, Veszely Józsefné.
1939-40. tanévben a tengelici állami iskola nyolc osztályossá lett.
A töretlen fejlődés 1971-ben vett új irányt: megépült az új iskola és a külterületi gyerekek kényelmét szolgáló kollégium. A régi iskolaépület az alsó tagozat számára biztosított megfelelő elhelyezést. A gyermeklétszám csökkenése miatt a diákotthon 1995-ben megszűnt. A képviselő-testület döntése értelmében 2005. szept. 1-jétől az alsó tagozat a főépületbe költözött, a régi iskolaépület feleslegessé, kihasználatlanná vált.
2014-ben az 1964-ben ballagott osztály diákjai minden elhunyt tanító és diák emlékére emléktáblát készíttettek és avattak fel 50 éves osztálytalálkozójukon. A táblát egy bonyhádi kőfaragó készítette felkérésükre.