Nem árt az óvatosság
A legtöbb társadalomban él az az etikai norma, amely szerint az időseket tisztelni, óvni, támogatni illik. Ez az erkölcsi szabály azonban mégsem mindenki számára magától értetődő, hiszen sajnos időről időre találkozhatunk a sajtóban olyan hírekkel, amelyek arról tudósítanak, hogy a dörzsölt szélhámosok gyanútlan időseket fosztottak ki, szabadítottak meg gyakran utolsó forintjaiktól. Hogy ez a jövőben minél kevesebbszer fordulhasson elő, kérjük, fogadják meg az alábbi jó tanácsainkat:
- Idegennek ismeretlennek sose nyissunk ajtót.
- Ne bízzunk meg ismeretlenbe.
- Ne tévesszen meg bennünket az elegáns ruha, szemüveg, aktatáska sem.
- Ne engedjünk a házba, lakásba házaló árusokat.
- Fontos tudni, hogy az önkormányzatok a pénzbeli támogatásokat, segélyeket nem viszi házhoz a rászorulóknak.
- Ugyan így ne engedjünk be a magukat a vöröskereszt, a gázművek vagy esetleg az elektromos művek munkatársainak kiadókat, legyenek bármilyen erőszakosak is.
- Gyanakodjunk, ha valaki azzal csengetne be, hogy nagyobb címletű bankjegyét szeretné felváltatni, és akkor is, ha vadidegen kéredzkedne be lakásunkba azzal az ürüggyel, hogy a mosdót szeretné használni, esetleg egy pohár vizet kér.
- Az ősz közeledtével számíthatunk ismét a kéretlen tűzifa árusok, illetve csatornatisztítók megjelenésére is.
- A ház, a lakás ajtaját még akkor sem szabad nyitva hagyni, ha az udvarban vagy a ház körül vagyunk éppen, ne hagyjuk őrizetlenül azt a helyiséget sem, amelynek ablaka nyitva van.
- Ne hagyjuk a lakás, ház kulcsát az ajtóban, kapuban, semmiképpen se hagyjuk a lábtörlő vagy a virágcserép, esetleg egyéb biztonságosnak vélt helyeken.
- Nagyobb összegű kézpénzt ne tartsunk otthon. Egyéb értékeinket idegenek előtt sose vegyük elő.
- Ha éjjel bármilyen gyanús zajt hallanának, semmiképpen se nyissanak ajtót, inkább hívják a rendőrség 112-es segély hívó számát.