A gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló többször módosított 1997. évi XXXI. Tv. 19.§.-20./B§-a és a gyámhatóságokról valamint a gyermekvédelmi és gyámügyi eljárásról szóló 149/1997.(IX.10.) kormányrendelet 65.§-68./E§-a alapján nyújtott ellátás.
A rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre való jogosultság megállapítását a szülő vagy más törvényes képviselő, illetve a nagykorú jogosult a lakóhelye szerint illetékes települési önkormányzat polgármesteri hivatalánál terjesztheti elő, az arra rendszeresített formanyomtatványon, a szükséges igazolások csatolásával.
A kérelem benyújtásának módja: formanyomtatványon, személyesen vagy levélben
A kérelemhez csatolni kell: a benyújtást megelőző havi nettó jövedelemigazolásokat, gyermekelhelyezésről, gyámrendelésről határozatot, tartósan beteg vagy fogyatékos gyermek egészségi állapotáról szóló igazolást, nagykorú gyermek esetén iskolalátogatási igazolást.
A rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre való jogosultság megállapítása az alábbi kedvezmények igénybevételére jogosít:
1. Gyermekétkeztetés esetén:
a./ bölcsődés, az óvodás, a 1-8. évfolyamon nappali rendszerű iskolai oktatásban részt vevő gyermek után az intézményi térítési díj 100%-a
b./ az a./ pont alá nem tartozó tanuló után az intézményi térítési díj 50%-a
2. Jogszabályban meghatározott összegű egyszeri támogatás igénybevételére
A gyámhatóság annak a gyermeknek, fiatal felnőttnek, akinek rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre való jogosultsága
a./ a tárgyév augusztus 1-jén fennáll, a tárgyév augusztus hónapjára tekintettel,
b./ a tárgyév november 1-jén fennáll, a tárgyév november hónapjára tekintettel
pénzbeli támogatást folyósít.
3. Külön jogszabályokban meghatározott egyéb kedvezményekre (tankönyvtámogatás stb)
Rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre jogosult:
1. A gyermeket gondozó családban az egy főre jutó havi nettó jövedelem összege nem haladja meg az öregségi nyugdíjminimum legkisebb összegének 245%-át (69.825,-Ft-ot), ha a
a/ a gyermeket egyedülálló szülő, illetve más törvényes képviselő gondozza, vagy
b/ ha a gyermek tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos, vagy
c/ ha a nagykorúvá vált gyermek a nappali oktatás munkarendje szerint tanulmányokat folytat és 23.életévét még nem töltötte be, vagy felsőfokú oktatási intézmény nappali tagozatán tanul és a 25. életévét még nem töltötte be.
2. A gyermeket gondozó családban az egy főre jutó havi nettó jövedelem összege nem haladja meg a szociális vetítési alap összegének 225 %-át (64.125,-Ft-ot) az 1. pont alá nem tartozó esetben.
A rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre való jogosultságot megállapítani nem lehet ha a vagyoni helyzet vizsgálata során az egy főre jutó vagyon értéke meghaladja
a./ külön-külön számítva a szociális vetítési alap összegének hússzorosát, (570.000,-Ft-ot) vagy
b./ együtt számítva a szociális vetítési alap összegének hetvenszeresét (1.995.000,-Ft-ot)
Nem minősül vagyonnak az az ingatlan, amelyben a szülő vagy a tartásra köteles más törvényes képviselő életvitelszerűen lakik, az a vagyoni értékű jog, amely az általuk lakott ingatlanon áll fenn, továbbá a mozgáskorlátozottságra tekintettel fenntartott gépjármű.
A feltételek fennállása esetén a települési önkormányzat jegyzője 1 év időtartamra állapítja meg a gyermek rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre való jogosultságát. A kedvezményre való jogosultság kezdő időpontja a kérelem benyújtásától esedékes.
A rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre jogosult gyermek után a gyermek családbafogadó gyámjául kirendelt hozzátartozó pénzbeli ellátásra jogosult, ha
a) a gyermek tartására köteles, és
b) nyugellátásban, korhatár előtti ellátásban, szolgálati járandóságban, balettművészeti életjáradékban, átmeneti bányászjáradékban, megváltozott munkaképességű személyek ellátásaiban, időskorúak járadékában vagy olyan ellátásban részesül, amely a nyugdíjszerű rendszeres szociális ellátások emeléséről szóló jogszabály hatálya alá tartozik.
Hátrányos helyzetű az a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre jogosult gyermek és nagykorúvá vált gyermek, aki esetében az alábbi körülmények közül egy fennáll:
a) a szülő vagy a családbafogadó gyám alacsony iskolai végzettsége,
b) a szülő vagy a családbafogadó gyám alacsony foglalkoztatottsága,
c) a gyermek elégtelen lakókörnyezete, illetve lakáskörülményei,
Halmozottan hátrányos helyzetű
a) az a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre jogosult gyermek és nagykorúvá vált gyermek, aki esetében az (1) bekezdés a)-c) pontjaiban meghatározott körülmények közül legalább kettő fennáll,
b) a nevelésbe vett gyermek,
c) az utógondozói ellátásban részesülő és tanulói vagy hallgatói jogviszonyban álló fiatal felnőtt.
Kérelemre – külön döntésben, a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre való jogosultsággal egyező időtartamra – állapítható meg a gyermek, nagykorúvá vált gyermek hátrányos vagy halmozottan hátrányos helyzetének fennállása.
Felhívjuk a kedvezményre jogosult gyermek(ek) törvényes képviselőjének, valamint a nagykorú támogatottaknak figyelmét, hogy családjukban minden olyan változást, mely a kedvezményre való jogosultságot érinti (jövedelemváltozás, lakcímváltozás, tanulói jogviszony megszűnése, nagykorúvá válás, házasságkötés) Polgármesteri Hivatalhoz 15 napon belül köteles bejelenteni.
A kérelem benyújtásának helye: Polgármesteri Hivatal Tengelic
Ügyintéző: Szécsényiné Dóka Emőke Tel.: 06-74/432-122
Ügyfélfogadás: A hivatal általános ügyfélfogadási rendje szerint